Sizin aracınız ne kadar güvenlidir?

Sizin aracınız ne kadar güvenlidir?

Sizin aracınız ne kadar güvenlidir?

yüksek hızlara ulaşabilen araçlara sahip olmamızla beraber kaza riskleri çoğalmış oldu. Bu kapsamda gelişen teknolojiyle otomobillerde ki aktif ve pasif güvenlik sistemlerini inceleyeceğiz. Bu konuda bilgi sahibi olmak araç seçimi yaparken aslında kendimizi ne kadar güvene aldığımızı belirlemektedir.
Aktif güvenlik sistemleri kaza öncesi kontrolü sağlayarak kazanın en hafif biçimde olması veya kazanın önlenmesi için hazırda, tetikte olan sistemleri oluşturuyor.
ABS (Anti Bloke Fren Sistemi): Frene basıldığında tekerleklerin kilitleyerek kızaklamasıyla aracın yolda kaymasını engelleyen fren sistemidir.

ESP (Elektronik Stabilite Programı): Fren ve motor kumandasına girerek aracı savrulmalara karşı koruyabilen bir sistemi oluşturmaktadır. MSR (Motor Freni Kontrolü): Bu sistem ayağın aniden gazdan çekilmesi veya viteste giderken fren yapılması benzeri durumlarda motor freni sonucunda çekici tekerleklerin kilitlenmesini önlemektedir. EPS (Electric Power Steering) Elektrik motorundan gelen güçle direksiyonun daha hafif olmasını sağlayan sistemden oluşur.

ASR( anti patinaj sistemidir) Aracınızın kumlu, çamurlu yollarda patinaj yaparak saplanmasını önlemektedir. EBD Electronic Brake Force Distribution (Elektronik Fren gücü Dağılımı) sisteminin birinci amacı ön ve arka tekerlekler arasındaki frenleme kuvvetinin dengeli biçimde dağıtılması.