Otomobillerin Aküsü Hangi Durumlarda Biter?

Otomobillerin Aküsü Hangi Durumlarda Biter?

Otomobillerin Aküsü Hangi Durumlarda Biter?

Otomobillerin en önemli parçalarından biri aküdür. Akünün bitmesi yolda kalmanız anlamına gelecektir. Bu nedenle akünün düzenli olarak kontrolde geçmesi gerekir. Özellikle kış aylarında akünün daha fazla güç harcaması daha çabuk bitmesine neden olacaktır.
Akünün çabuk bitmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Otomobilde klimanın ve sileceklerin fazla çalışması, otomobille çok fazla dur – kalk yapılması, motorun düşük devirde çalışması ve yoğun trafikte yolculuk etmek akünün daha çabuk bitmesine neden olur.

Akünün çabuk bitmesini engellemek için ilk yapılması gereken elektrik harcadığı bilinen cihazları gereksiz yere açık tutmamak olacaktır. Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız mutlaka kapatın ve açık olan cihazları düzenli olarak kontrol edin.
Soğuk havalarda akünün bitmesini tetikleyecektir. Buna engel olmak için aracınızı mümkünse kapalı bir garaja koyun. Eğer böyle bir imkânınız yoksa mutlaka soğuktan koruyacak bir örtü kullanmalısınız. Bir başka yöntem ise akünün üzerine bir koruyucu koymak olabilir.
Aracınızda her an akü bitmesi sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumda zorluk çekmemek için mutlaka yanınızda bir akü takviye kablosu bulundurmalısınız. Bu sayede yolda kalsanız bile başka bir aracın aküsünden yardım alabilirsiniz.
Eğer akünüz biterse sakın aracınızı tamamen durdurmayın. Bu tekrar çalıştırmanızı engelleyecek bir harekettir. Bunun yerine kaputu açmanız ve takviye kablosunu doğru şekilde takmanız gerekir. Uçların doğru denk geldiğinden emin olmanız da önemlidir.