Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk frenler

Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk Frenler

Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk Frenler ?

Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk Frenler Bir otomobildeki en önemli parçalardan biridir. Güvenli bir sürüş için fren sistemlerinin sağlam olması gerekir. Fren sistemi ne kadar kuvvetli ise o kadar güvenli yolculuk yapabiliriz. Fren sisteminin önemini bilen otomobil firmaları yeni modellerde disk frenleri kullanmaya başladı.
Bilindiği gibi fren sisteminin çalışması şu şekilde gerçekleştiriliyor; fren pedalına basıldığı anda sistemde yer alan hidrolik sıvı yer değişikliğine uğruyor. Bu değişimin ardından fren disklerinde meydana gelen sürtünme otomobilin yavaşlamasını sağlıyor. Fren pedalına ne kadar fazla güç uygulanırsa, o kadar yavaşlama gerçekleşiyor.
Disk frenler eski otomobillerde sadece ön tekerleklerde yer alırken, yeni modellerde dört tekerde de yer almaya başladı. Ancak hala önemli kısım ön tekerleklerde yer alan disklerdir. Bunun nedeni frenlemenin en iyi ön tekerlekler kısmında gerçekleştiriliyor olmasıdır.

Normal şartlarda arka tekerlerde yer alan fren disklerinin aracın durması halinde hiçbir etkisi bulunmaz. Ancak geri geri gidilirken yapılan frende bu sefer işler değişir ve arka tekerler daha büyük önem taşır.
Disk frenler kaliper, piston, balata ve disk bağlantı noktalarından oluşur. Fren pedalına basıldığı zaman hidrolik sıvı sistemden boruya doğru itilmeye başlar. Sıvı sıkıştırılamayacağı için kaliperden geçerek balata pistonuna iletilir. Sürücü her pedala bastığında 3 kiloluk bir basınç disklerde gerçekleşir. Bu durumda tekerlerin yavaşlamasını ve otomobilin durmasını sağlar.