Aracın Hararet Yapması ve Bilinmesi Gerekenler

Aracın Hararet Yapması ve Bilinmesi Gerekenler

Aracın Hararet Yapması Halinde Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Aracın Hararet Yapması Halinde Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar
Aracınız hararet yaptığı anda ilk yapmanız gereken, aracınızı en kısa mesafede durdurup motorunuzun soğumasına olanak sağlamaktır. Uygulanması açısından en geniş kapsamlı olan ancak yanlış olan şudur; radyatör kapağının direkt açılmasıdır. Radyatör kısmı, yüksek sıcaklığın ve basıncın kendisini en çok hissettirdiği parçadır. Bu kısmın hemen acele ile açılması, kişiye geri dönüşü olmayacak zararlar verebilir. Bu hareket doğru bir hareket değildir.
Aracın motoru soğuduktan sonrasında ve radyatör kızgınlığı azaldıktan sonrasında; radyatör kapağı açılıp içerisindeki suyun seviyesini kontrol etmek uygun olur.

Aracınızın motoru, klima sistemiyle ilgili olarak su kesintisi sonucunda hararet yapmış olabilir. Bu durum elbette ihtimallerden sadece biridir. Şayet hararetin nedeni buysa, radyatöre su eklemek bu sorunu ortadan kaldırabilir.
Yaşanmakta olunan hararetin nedeni, radyatördeki su eksilmesi olmaz başka bir problemden kaynaklanıyor ise; bu sorunun çözülmesi daha uzun zaman alır. Motor kısmında bulunan borulardan birisinin su sızdırması veya radyatörün delinmesi sonucunda, aracın harareti yükselmişse; bu sorunun çözümü sadece yetkili servislerce gerçekleştirebilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda aracınızı mümkün olduğunca hareket ettirmemeliyiz ve arızanın daha büyük boyuta ulaşmaması ve contalara zarar vereceği riski sebebiyle çekici çağırılmalı.
Hararetin yükselmesi sorununa çözüm üretemiyor iseniz; motorun çalışmaya devam etmesinin motorunuza daha çok zarar verdiğini unutmayınız. Motor parçaları ve segmanları, metal malzemelerden oluşur. Bu sebeple yüksek sıcaklıklara ulaşılması genleşmeye neden olur.